تعمیرات اجاق گاز در منزل

تعمیرات اجاق گاز در منزل

تعمیر اجاق گاز در منزل

تعمیرات اجاق گاز در منزل

بازه قیمت عمده سفارشات:

300,000 تا 1,406,000 تومان
راهنمای قیمت
شرح خدمات
واحد / قیمت (تومان)
تعویض ترانس:
هر عدد/175,000 – 140,000
تعویض بوبین:
هر عدد/155,000 – 105,000
تعویض سیم ترموکوبل:
هر عدد/130,000 – 100,000
تعویض ترموکوپل:
هر عدد/160,000 – 100,000
تعویض سر شعله:
هر عدد/135,000 – 110,000
نصب و تعمیر اجاق گاز

نصب و تعمیر اجاق گاز

 سرویس تعمیرات اجاق گاز در منزل

فهرست مطالب

 • قیمت تعمیر اجاق گاز در تهران

تعمیر اجاق گاز در منزل

اجاق گاز یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی است

تعمیر اجاق گاز در منزل

که شما در طول روز بارها از آن استفاده می‌کنید. اما به دلیل همین استفاده زیاد‌، ممکن است خیلی زود خراب و دچار مشکل شود. تعمیر اجاق گاز در منزل  یکی از سرویس‌هایی است که ارگ تک در منزل ارائه می‌دهد و شما می‌توانید بدون نیاز به جابجایی اجاق گاز خود تعمیرش کنید. برای ثبت سفارش تعمیرات اجاق گاز تنها کافی است روی دکمۀ «شروع کنید» کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شود و چندین تعمیرکار گاز ظرف چند دقیقه برای ارائه خدمات به شما اعلام آمادگی کنند.

چه خدماتی در سرویس تعمیر اجاق گاز در محل ارائه می‌شود؟

با توجه به شرایط اقتصادی موجود،

تعمیرات اجاق گاز در منزل

در صورت بروز مشکل، بهترین راهکار برای رفع آن، تعمیر و سرویس اجاق گاز است. چرا که برای خرید یک اجاق گاز جدید باید چندین برابرِ پول تعمیر را هزینه کنید. از طرفی به دلیل خطرات بالقوه اجاق گازهای گازسوز و تنظیم نبودن شعله‌‌ها که خطر نشت گاز و آتش‌سوزی را به همراه دارد، لازم است که خدمات تعمیر اجاق گاز به افراد دارای مهارت سپرده شود. خدماتی که در سرویس تعمیر گاز در محل توسط تیم تعمیرکار و سرویس کار اجاق گاز ارگ تک ارائه می‌شود عبارتند از: تعمیرات اجاق گاز در منزل

 • تعمیر گاز توکار
 • تعمیر انواع گاز فردار
 • تعمیر اجاق گاز قدیمی
 • تعمیر اجاق گاز رومیزی
 • تعمیر اجاق گاز پیلوت
 • تعمیر اجاق گاز فردار
 • تعمیر اجاق گاز صفحه ای
 • عیب یابی اجاق گاز
 • سرویس اجاق گاز
 • نصب اجاق گاز
 • تعمیر جرقه زدن اجاق گاز
 • تعمیر مشکل زرد سوختن شعله اجاق گاز
 • تعمیر مشکل قطع نشدن فندک اجاق گاز
 • تعمیر و تعویض ترموکوپل اجاق گاز رومیزی
 • تعمیر فندک اجاق گاز
 • تعمیر شیشه اجاق گاز
 • تعمیرات اجاق گاز در منزل

 

چگونگی انجام خدمات تعمیر اجاق گاز در منزل توسط متخصصان تعمیرات اجاق گاز در منزل 

 1. تعمیرات اجاق گاز در منزل  . خدمات تعمیر و سرویس اجاق گاز با ثبت سفارش شما در قسمت درخواست خدمات این سرویس شروع می‌شود. در زمان ثبت سفارش، باید مشخصا اعلام  کنید که نیاز به ارائه چه خدماتی دارید. در این صورت تکنسین مربوطه با تجهیزات کافی و مورد نیاز به محل اعزام خواهد شد.
 2. شما می‌توانید در خصوص خدمات مورد نیاز خود با واحد پشتیبانی 1471 ارگ تکتماس گرفته و پیش از نهایی کردن سفارش خود، در مورد جزئیات سرویس اطلاعات بیشتری کسب نمایید.
 3. پس از ثبت سفارش و نهایی شدن آن، در زمان مشخص شده به محل اعزام می‌شود.
 4. چنانچه در حین تعمیر نیاز به تعویض قطعه باشد، سرویس کار اجاق گاز با موافقت سفارش‌دهنده قطعه را تعویض کرده و فاکتور معتبر ارائه خواهد کرد.

 

چرا مشتریان برای تعمیر اجاق گاز ارگ تگ را انتخاب می‌کنند؟

 1. ثبت سفارش در ارگ رایگان است و اگر از مشخصات یا قیمت اعلام شده تعمیرکار اجاق گاز راضی نبودید می‌توانید بدون هزینه سفارش را لغو نمایید.
 2. پشتیبانی ارگ تک همواره در کنار شماست. اگر حین و نصب یا بعد از آن مشکلی پیش آمد می‌توانید مطمئن باشید که شکایت شما توسط نیروهای متعهد آچاره پیگیری می‌شود.
 3. شما می‌توانید از طریق وبسایت، اپلیکیشن، تلفن و حتی شبکه‌های اجتماعی سفارش تعمیرات اجاق گاز را ثبت کنید.
 4. کل این فرایند، از ثبت سفارش تا وقتی اولین تعمیرکار گاز به شما پیشنهاد بدهد معمولا کمتر از 10 دقیقه طول می کشد.
 5. شما سفارش تعمیر و سرویس اجاق گازتان را به سامانه‌ای می‌دهید که 4 سال پیاپی در سال‌های 1397 و 1398 و 1399 و 1400 اپلیکیشن برتر کشور در حوزه خدمات منزل در جشنواره وب و موبایل شده است.
 6. شما در این انتخاب تنها نیستید. بیش از 20 هزار نفر تاکنون از این خدمات ارگ تک استفاده کرده‌اند.
 7. بیش از 5100 تعمیرکار و نصاب اجاق گاز باتجربه در ارگ تک مشغولند که شما می‌توانید بهترین تعمیرکار گاز را با توجه به حسن سابقه و نظرات مشتریان قبلی انتخاب کنید.

اطمینان با ارگ برای تعمیر اجاق گاز در تهران

ارگ مرجعی مطمئن برای دریافت خدمات آنلاین تعمیرات لوازم خانگی است. با انتخاب سرویس کار اجاق گاز ما خیالتان بابت کیفیت خدمات و صلاحیت اخلاقی تعمیرکاران راحت خواهد بود زیرا:
 • با ثبت سفارش در سامانه  می‌توانید مطمئن باشید که هرگونه خرابی و با کمترین زمان و هزینه لازم انجام می‌شودو در صورت نیاز به تعویض قطعه، از قطعات اورجینال و با کیفیت برای دستگاه شما استفاده خواهد شد.
 • خدمات  اختصاص به محصول یا برند خاصی نیست و شما می‌توانید هر نوع خرابی و مشکل اجاق گازتان را با خیال راحت به تعمیرکاران آچاره بسپارید.
 • تمامی نیروهای خدماتی و متخصص برای حضور در مجموعه بزرگ  از فیلترهای سختگیرانه‌ای عبور می‌کنند تا ما اطمینان حاصل کنیم که تحت هیچ شرایطی آسیب مادی و معنوی متوجه سفارش‌دهندگان نخواهد بود.
 • برای تائید صلاحیت حرفه‌ای و مهارت شغلی، متخصصان  موظف به ارائه گواهی‌های معتبر آموزشی هستند. علاوه بر این در خصوص بعضی از سرویس‌هایی که حساس بوده و عدم مهارت در آن منجر به خسارت جانی می‌شود تکنسین‌ها ملزم به گذراندن دوره‌های خاصی هستند. تعمیر و سرویس اجاق گاز نیز یکی از آن سرویس‌های حساس و خطرساز است.
 • احراز صلاحیت اخلاقی تکنسین‌ها از قوانین مهم  است. تمامی نیروهای فعال در باید گواهی عدم سوء پیشینه خود را به مدیریت ارائه نمایند تا مجوز فعالیت ایشان صادر شود.

 

قیمت تعمیر اجاق گازقیمت تعمیرات اجاق گاز مانند تمامی سرویس‌های خدماتی  بر اساس تعرفه‌های مصوبی است که سالیانه از سوی اتحادیه‌های صنفی و مراجع ذیصلاح اعلام می‌شود. این قیمت‌ها عموما شامل دستمزد تکنسین مربوطه است و خدمات مشخصی را پوشش می‌دهد. اما ممکن است در موارد خاصی شاهد ایجاد تغییرات در هزینه تعمیرات اجاق گاز باشیم که در لیست تعرفه‌های مصوب پیش‌بینی نشده باشد. مانند تعمیر اجاق گاز قدیمی یا تعمیر اجاق گاز خارجی که دارای سیستم‌های منحصربه فرد یا تخصصی هستند. در این صورت هزینه خدمات تعمیرات اجاق گاز با توافق میان تکنسین و سفارش‌دهنده انجام خواهد شد.

قیمت تعمیر اجاق گاز در تهران

تعمیر اجاق گاز ایرانی و برندهای داخلی به دلیل دسترسی به قطعات اورجینال در اسرع وقت توسط متخصصان  انجام می‌شود. همچنین تعهد تیم آچاره در خصوص تعمیر اجاق گازهای فردار خارجی مانند تعمیر اجاق گاز ایتالیایی و یا هر نوع اجاق گاز خارجی دیگر از قطعه‌های اصل استفاده می‌کند. چنانچه دسترسی به قطعات اورجینال میسر نباشد، با اطلاع‌رسانی به سفارش دهنده، تعمیرکاران اجاق گاز آچاره از بهترین و با کیفیت‌ترین قطعاتی که با سیستم اجاق گاز تعمیری سازگاری داشته باشد استفاده خواهند کرد.

اگرچه  به صورت کاملا شفاف، ریز قیمت تعمیرات اجاق گاز در تهران را اعلام نموده است. اما همواره به شما پیشنهاد می‌کنیم که بعد از ثبت سفارش با تکنسین مورد نظر مذاکره کرده و با شرح کامل مشکل اجاق گاز خود، هزینه تعمیرات اجاق گاز، هزینه تعویض شیشه اجاق گاز، تعمیر فر گاز و سایر خدمات را به‌صورت قطعی جویا شوید.

 

نحوه درخواست تعمیر گاز و نصب

 1. از بخش لوازم خانگی گزینه را انتخاب کنید. در ادامه باید اطلاعاتی از اجاق گاز خود وارد کنید تا ما را در ارائه سرویس به شما یاری دهد.
 2. برند اجاق گاز خود را مشخص کنید.
 3. خدمت درخواستی خود را مشخص کنید: نصب یا تعمیر و سرویس اجاق گاز
 4. در صورت انتخاب نصب اجاق گاز یا سرویس آن، گزینه مناسب برای علت خرابی آن را مشخص کنید.
 5. اگر توضیح بیشتری نیاز دارید، وارد کنید.
 6. آدرس و روز درخواستی خودتان را مشخص کنید.
 7. ثبت نهایی را بزنید.

برای انجام این کار و ثبت سفارش شما می‌توانید به سه روش اقدام نمایید.

1. سفارش تعمیرات اجاق گاز از طریق سایت argtak.com

دسترسی‌های فراوانی برای ثبت سفارش وجود دارد. روند ثبت سفارش نیز بسیار سریع و آسان بوده و به‌راحتی و درعرض 5 دقیقه انجام می‌شود. یکی از دسترسی‌های آسان کلیک روی عبارت «شروع کنید» در همین صفحه کلیک کنید تا مستقیما به صفحه ثبت سفارش هدایت شوید. شما در زمان ثبت سفارش حق انتخاب متخصص را خواهید داشت. به همین دلیل با دو گزینه روبرو خواهید شد:

 • «می‌خواهم سفارش توسط اولین تعمیرکار اجاق گاز در دسترس و مورد تایید  انجام شود.»

چنانچه این گزینه را انتخاب نمایید، اولین متخصصی که سفارش شما را بپذیرد، به شما از طریق پیامک اطلاع داده خواهد شد.

 • «می‌خواهم از چند تعمیرکار اجاق گاز مختلف پیشنهاد و قیمت دریافت کنم و بهترین پیشنهاد را خودم انتخاب کنم.»

با انتخاب این گزینه تمامی متخصصانی که سفارش را پذیرفته‌اند به شما معرفی می‌شوند. به این ترتیب شما می‌توانید با نظارت بر امتیازات و نظرات سایرین، ارزیابی خود را انجام دهید. همچنین در این مرحله امکان مشاوره با متخصصان نیز برای شما فراهم است. شما از طریق مذاکره با ایشان و استعلام هزینه تعمیرات اجاق گاز از مبلغ پیشنهادی مطلع شوید و بهترین فرد را انتخاب کنید.

فارش‌های است. شما می‌توانید با شماره‌گیری 02133179728علاوه بر ثبت سفارش تعمیر گاز در محل، در خصوص سرویس مورد نظر خود اطلاعات تکمیلی بیشتری کسب نماییید

 

تعمیرکار اجاق گاز در محل

تمامی خدمات تعمیر اجاق گاز در محل ارائه می‌شود. در این سرویس تعمیرکار اجاق گاز در محل، قبل از مراجعه با سفارش‌دهنده تماس می‌گیرد و در خصوص مشکلات اجاق گاز اطلاعات بیشتری کسب می‌کند. با توضیحاتی که سفارش‌دهنده ارائه می‌نماید، تعمیرکار اجاق گاز در محل، بنابر تجربه و مهارت خود می‌تواند با در نظر گرفتن ایرادات احتمالی، با تجهیزات کامل به محل مراجعه نماید. از جمله مزایای این سرویس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این سرویس، نیازی به انتقال اجاق گاز به کارگاه نیست. از این نظر هیچ گونه هزینه اضافی بر قیمت تعمیرات افزوده نمی‌شود.
 • در سرویس تعمیر اجاق گاز در محل، مدت زمان تعمیر به حداقل می‌رسد.
 • تعمیرکار با دقت و تمرکز بالایی زمان خود را صرفا به تعمیرات اجاق گازی که درخواست آن ثبت شده، اختصاص می‌دهد.
 • تعویض قطعات در حضور سفارش‌دهنده انجام شده و برگه گارانتی معتبر به ایشان تحویل داده می‌شود.

تعمیر اجاق گاز قدیمی

ساختار اجاق‌های گازسوز در سال‌های اخیر دست‌خوش تغییرات فراوانی بوده است. در گذشته اجاق گازها آپشن خاصی نداشتند و لوله‌های گاز ورودی به اجاق، صرفا به چند سرشعله ختم می‌شدند. در اجاق‌گازهای قدیمی خبری از ترموکوپل، فندک و جرقه‌زن نبود.  از این نظر شاید طراحی ساده این وسایل، تعمیرات اجاق گاز قدیمی را ساده‌تر کرده است.

اما یکی از آپشن‌های مهمی که امروزه در اجاق گازهای جدید وجود دارد و اجاق گازهای قدیمی فاقد آن هستند، سیستم عیب‌یابی خودکار است؛ سیستمی که در مراحل مختلف تعمیر به کمک تعمیرکاران می‌آید. به‌وسیله این سیستم در مواقعی که کارکرد اجاق گاز با مشکل مواجه می‌شود، کدهای خطا در پنل اجاق نمایان می‌شود و منشاء مشکل را مشخص می‌کند. به دلیل نبود چنین سیستمی در اجاق‌های قدیمی، تعمیرکار اجاق گاز باید با تکیه بر دانش و تجربه خود اقدام به تعمیر اجاق گاز قدیمی نماید.

تعمیر اجاق گاز رومیزی

اجاق گاز رومیزی باید به‌درستی در محل تعبیه شده و برش خورده در کابینت، با رعایت فاصله‌های استاندارد نصب شود. غالبا به‌دلیل عدم رعایت نکات فنی و استاندارد نصب، عملکرد گاز رومیزی دچار اختلال می‌شود. اگر شما هم در کارکرد اجاق گاز رومیزی خود با مشکلاتی مواجه هستید، می‌توانید از تعمیرکار گاز رومیزی بخواهید تا اتصالات و درزبندی آن را به‌ دقت بررسی کند.

 

تعمیرات گاز رومیزی یکی از خدمات تخصصی است که توسط تعمیرکار اجاق گاز انجام می‌شود. در سرویس تعمیر اجاق گاز رومیزی انواع گاز صفحه‌ای (شیشه‌ای، استیل و چدن) به‌صورت کاملا تخصصی تعمیر و سرویس می‌شوند. تعویض صفحه شیشه‌ای شکسته و ترک‌خورده گاز رومیزی نیز جزئی از خدمات این سرویس به‌شمار می‌آید.

تعمیرکاران اجاق گاز ما برای تعویض شیشه اجاق گاز، از محصولات اصل برند اجاق گاز تعمیری با گارانتی معتبر استفاده می‌کنند. همچنین اگر توان حرارتی اجاق گاز رومیزی شما کمتر از حد معمول است، تیم تعمیرکاران اجاق گاز رومیزی راهکارهای فنی برای رفع این مشکل دارند و می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

تعمیر و تعویض ترموکوپل اجاق گاز

یکی از خدمات تخصصی ارائه شده  تعمیر و تعویض ترموکوپل اجاق گاز است که توسط تعمیرکاران اجاق گاز انجام می‌شود. بعضا ممکن است کاربران از تعمیر ترموکوپل معیوب صرفنظر کرده و خواستار حذف آن باشند. این کار عواقب جبران‌ناپذیری دارد و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید با بهره‌مندی از خدمات سرویس تعمیر و تعویض ترموکوپل اجاق گاز آچاره که با تعرفه‌ اقتصادی و مناسبی ارائه می‌شود نسبت به تعمیر این قطعه حساس اقدام نمایید و ایمنی خود و خانواده‌تان را در معرض خطر قرار ندهید.

ترموکوپل یکی از قطعات بسیار مهمی است که در بالا رفتن ضریب ایمنی اجاق‌ گاز نقش اساسی و موثری دارد. در واقع ترموکوپل را باید یک حسگر تشخیص دما و مولد الکتریکی معرفی کرد. ساختار این قطعه متشکل از دو سیم غیرهمجنس است که با اتصال به یکدیگر مکانیزم ترموکوپل را تکمیل می‌کنند. این قطعه در کنار سر شعله نصب می‌شود و با حرارت شعله قادر به تولید چند میلی ولت برق می‌باشد.

تعمیر اجاق گاز در تهران

جریان برق ضعیفی که از طریق ترموکوپل ایجاد می‌شود موجب فعال شدن بوبین شده و جریان گاز را برقرار می‌کند و به این ترتیب شعله روشن می‌ماند. در گذشته که اجاق گازها مجهز به ترموکوپل نبودند خطراتی مانند نشت گاز و انفجار و آتش‌سوزی به وسیله اجاق گاز آمار بالایی داشت. تا اینکه طراحان به این ایده رسیدند که بعد از خاموش شدن ناگهانی و ناخواسته شعله بتوان به شکلی ایمن جریان گاز را به صورت اتومات قطع کرد تا از نشت گاز و خطرات ناشی از آن پیشگیری شود.

در پی عملی کردن این ایده، ترموکوپل به سیستم اجاق گاز اضافه شد. در واقع مهمترین کاربردی که ترموکوپل دارد این است که در شرایطی مانند سررفتن غذا و یا وزش باد و یا هر عامل بیرونی دیگری که موجب خاموش شدن شعله می‌شود، جریان برق بوبین را قطع کند تا جریان گاز نیز قطع شود.به این ترتیب دیگر شاهد انتشار گاز در محیط آشپزخانه نیستیم.

اما ترموکوپل علاوه بر بالا بردن ایمنی، فواید دیگری نیز دارد. ترموکوپل موجب بالا رفتن بازدهی و کارایی اجاق گاز می‌شود و در برقراری جریان صحیح گاز به منظور تولید شعله مناسب با فشار و رنگ مطلوب موثر است. در بیشتر مواقع زمانی که ترموکوپل دچار مشکل شده باشد، رنگ شعله از آبی به قرمز تبدیل می‌شود که نشان از گازرسانی نامناسب و افت فشار یا افزایش بیش از حد گاز و احتراق ناقص است.

مشکلات رایج و احتمالی اجاق گاز

تعمیرات اجاق گاز در منزل  . با توجه به نوع تجهیزات و آپشن‌های متنوع انواع اجاق گاز اعم از اجاق گاز رومیزی یا مبله، برقی یا گازسوز، فردار یا معمولی و … عیب‌یابی و تشخیص ایرادات آن متفاوت خواهد بود. اما از آنجا که در حالت کلی عملکرد سیستماتیک این وسیله به هر شکل و از هر نوعی که باشد تقریبا مشابه یکدیگر است، بنابراین می‌توان به صورت عمومی بعضی ازمشکلات رایج اجاق گاز رومیزی و فردار و سایر اجاق گازها را به شرح ذیل بیان کرد:

1. نشتی گاز

یکی از خطرناک‌ترین مشکلات احتمالی برای اجاق گاز، نشت گاز است و اگر به‌موقع به آن رسیدگی نشود، ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را برای شما داشته باشد؛ پس به محض این‌ که نشتی گاز را احساس کردید، شیر اصلی گاز را ببندید و از یک تعمیرکار اجاق گاز کمک بگیرید. نشت گاز و استشمام بوی گاز ممکن است به چند دلیل اتفاق بیفتد:

 • نشتی در قسمت بست اتصالی میان شیر اصلی گاز و شلنگ
 • خرابی شیرهای کنترل‌گر مشعل
 • نشتی در قسمت شیر اجاق و شلنگ گاز

تعمیرات اجاق گاز در منزل

2. روشن نشدن شعله اجاق گاز و عمل نکردن فندک

شما با وجود فندک اجاق گاز، از داشتن کبریت و فندک‌های آشپزخانه خلاص می‌شوید و دیگر نیازی نیست مدام دنبال آن‌ها بگردید؛ پس اگر فندک اجاق گاز شما خراب شد، حتما تعمیرش کنید. عموما یکی از مشکلات رایج که منجر به تعمیرات اجاق گاز می‌شود روشن نشدن شعله اجاق گاز است. عوامل بروز این مشکل عبارتند از:

 • دریچه های مشعل دچار انسداد و گرفتگی شده است.
 • سوئیچ احتراق معیوب شده و عمل نمی‌کند.
 • اتصال فندک (جرقه‌زن) الکتریکی قطع شده است.
 • در خصوص اجاق گازهای برقی و اجاق گازهای گاز سوز دارای فندک الکتریکی، ممکن است برق مدار الکتریکی قطع شده باشد. (در صورتی که جریان برق برقرار باشد باید به هنگام روشن کردن شعله، صدای کلیک شنیده شود. چنانچه این صدا به گوش نرسد به معنای آن است که سوئیچ احتراق خراب است. اگر صدای کلیک را می‌شنوید، اما شعله باز هم روشن نمی‌شود باید جریان گاز بررسی شود.)

3. خاموش شدن شعله اجاق گاز

ممکن است شعله اجاق گاز روشن شود. اما این شعله پایدار نباشد و به‌مرور از شدت آن کم شده و خاموش شود. در این حالت باید موارد متعددی بررسی شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی ترموکوپل اجاق گاز یکی از دلایل خاموش شدن شعله اجاق گاز است. به این ترتیب لازم است برای تعمیر و تنظیم ترموکوپل اجاق گاز اقدام نمایید. خرابی این قطعه که مانند یک سوپاپ اطمینان عمل می‌کند و همچنین خرابی سایر قطعات، ممکن است موجب قطع شدن جریان گاز توسط ترموکوپل شود. بنابراین در کنار بررسی عملکرد این قطعه باید سایر جوانب نیز ارزیابی شود. برای اینکه از خرابی ترموکوپل اجاق گاز خود اطمینان حاصل کنید کافی است ولوم (شیر اجاق گاز) را نگه داشته و شعله را روشن کنید. اگر پس از رها کردن ولوم شعله خاموش شود نشان‌دهنده این است که ترموکوپل خراب است. در این شرایط تعمیر و تنظیم ترموکوپل اجاق گاز می‌تواند مشکل خاموش شدن شعله اجاق گاز را رفع کند.
 • ولوم گاز معیوب شده است. گرفتگی، شکستن و یا سفت شدن ولوم اجاق گاز واهرم داخلی آن از جمله مواردی است که موجب می‌شود ولوم گاز به درستی عمل نکند. در این شرایط تکنسین با بررسی کامل اهرم داخلی ولوم و فنرهای داخل سرپوش آن عیب دستگاه را یافته و رفع خواهد کرد.

4. صدای بلند شعله

شعله پرسر و صدا یکی دیگر از مشکلات رایج اجاق گاز رومیزی و فردار و خصوصا اجاق گازهای مبله است. ممکن است به دلیل تنظیم نبودن دریچه‌های گاز، میزان گازی که به مشعل می‌رسد بسیار زیاد باشد و موجب ایجاد سر و صدا و یا حتی شدت گرفتن و زیاد شدن شعله اجاق گاز شود. بهتر است برای رفع این مشکل سریعا اقدام کنید. زیرا زیاد شدن شعله اجاق گاز به صورت غیرکنترل شده، می‌تواند موجب خساراتی از جمله سوختن غذا و ظروف و از همه مهم‌تر آتش‌سوزی شود. در این صورت لازم است از یک تعمیرکار گاز حرفه‌ای بخواهید تا این مشکل را بررسی کند.

5. عمل نکردن تایمر

یکی از امکانات بسیار مفیدی که روی اکثر اجاق گازها وجود دارد، تایمر است؛ شما با وجود تایمر دیگر نگران سوختن یا نپختن غذا نیستید. زمانی که از مشکلات رایج اجاق گاز رومیزی و فردار بحث می‌شود قطعا عمل نکردن تایمر را نباید فراموش کرد. اهمیت وجود تایمر خصوصا در هنگام استفاده از فر بیشتر احساس می‌شود. اما این قطعه الکترونیکی ممکن است به دلایل مختلفی عمل نکند عوامل متعددی در بروز این مشکل دخیل هستند مانند:

 • عدم اتصال جریان برق به اجاق گاز
 • اتصالی کردن سیم‌ها و یا نوسانات ولتاژ برق
 • خرابی برد الکترونیکی اجاق گاز
 • سوختن و گرم شدن بیش از حد تایمر به دلیل نقص عملکرد اجاق گاز و اتصالی سیم‌ها

6. گرم نشدن فر

گرم نشدن فر مشکل شایعی است که معمولا به دلیل خرابی المنت‌های فر، ایجاد اشکال در برد الکترونیکی، مشکل در فیوز داخلی اجاق گاز و ایراد ترموستات فر به وجود می‌آید. برای رفع این مشکل تکنسین باید این موارد را بررسی کرده و علت اصلی را بیابد.

7. صدمات فیزیکی و ضربه خوردن اجاق گاز

اگر اجاق گاز یا فر شما دچار آسیب فیزیکی شد، سریع این موضوع را با یک تعمیرکار درمیان بگذارید و خودتان هیچ اقدامی نکنید. یکی از مشکلات رایج در تعمیر اجاق گاز رومیزی و شیشه‌ای، ضرباتی است که به سطح شیشه‌ای اجاق گاز برخورد می‌کند. در مواقعی که صفحه شیشه‌ای اجاق گاز به دلیل ضربات و یا شوک حرارتی ترک خورده و آسیب می‌بیند، لازم است به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی سریعا برای تعمیرات گاز رومیزی و تعویض صفحه شیشه‌ای اقدام نمایید.

8. سرویس کامل

حتی ممکن است اجاق گاز شما هیچ مشکل خاصی نداشته باشد، اما به‌دلیل حساسیت بالای اجاق گاز و خطرساز بودن آن، بهتر است که هر چندوقت یک‌بار توسط کارشناسان کاربلد، تمامی قطعات آن سرویس کامل شوند.

تعمیرکار اجاق گاز

چند راهکار ساده پیشنهادی برای مراقبت از اجاق گاز

اجاق گاز وسیله‌ای گران‌قیمت و بسیار کاربردی در هر خانه‌ای است. بنابراین بهتر است در حفظ و نگهداری آن توجه بیشتری داشت. تکنسین‌های  معتقدند با بکارگیری چند راهکار ساده می‌توانید از خرابی و مشکلات رایجی که احتمال بروز آن برای اجاق گاز وجود دارد، جلوگیری نمایید:

1. سرشعله‌ها را همیشه تمیز نگهدارید

این یک توصیه بسیار ساده اما مهم است که شاید اغلب افراد کاملا به آن واقفند. اما ممکن است از اهمیت بالای این موضوع غافل باشند. تکنسین‌های مجرب همواره معتقدند اولین مسئله‌ای که می‌تواند موجب خرابی و ایراد در شعله اجاق گاز نماید گردوغبار، جرم‌ها و چربی‌های چسبیده به سرشعله‌ها، فندک و ولوم شیر اجاق هستند. بهتر است برای تمیز کردن این قطعات نیز از مواد شوینده حاوی آمونیاک استفاده نکنید. زیرا این مواد به آلیاژ قطعات اجاق گاز آسیب رسانده و به‌‌مرور آن‌ها را دچار فرسایش و زنگ‌زدگی خواهد کرد.

2. از قرار دادن سرشعله‌های خیس روی اجاق گاز خودداری کنید

گاهی ممکن است به دلیل کمبود وقت، بعد از شستشوی سرشعله‌ها از خشک کردن آن‌ها خودداری کنیم. به این ترتیب با قرار دادن سرشعله خیس روی اجاق گاز چند آسیب جدی به آن می‌زنیم. یکی از مشکلاتی که با قرار دادن سرشعله خیس روی مشعل ایجاد می‌شود مرطوب شدن فندک جرقه‌زن و اتصال سیم‌های برق است. به این ترتیب مشاهده خواهید کرد که جرقه‌زن مشعل از کار افتاده و عمل نمی‌کند و تعمیرات اجاق گاز الزامی است. این مشکل می‌تواند به سیم‌کشی اجاق گاز آسیب بزند. همچنین خیس بودن سرشعله، موجب زنگ زدن مشعل و پوسیدن سینی زیر صفحه اصلی اجاق گاز نیز خواهد شد.

تعمیرات اجاق گاز

3. از بستن درب شیشه‌ای اجاق گاز زمانی که شعله‌ها هنوز حرارت دارند بپرهیزید

بعضی افراد برای حفظ ایمنی و یا به منظور مرتب کردن محیط آشپزخانه، بلافاصله پس از اتمام آشپزی درب شیشه‌ای اجاق گاز را می‌بندند. این در حالی است که شعله‌های اجاق گاز هنوز سوزان و داغ هستند. در این صورت احتمال ترک خوردن و شکستن درب شیشه‌ای اجاق گاز بسیار بالا خواهد بود.

4. از ایجاد شوک حرارتی بر صفحه شیشه‌ای اجاق گاز رومیزی جلوگیری کنید

اجاق گازهای رومیزی شیشه‌ای با ظاهری مدرن در زیباتر کردن دکوراسیون آشپزخانه نقش مهمی ایفا می‌کنند. اما این اجاق گازهای زیبا نیاز به مراقبت‌های بیشتری نیز دارند. کاربران این اجاق گاز باید از شوک حرارتی صفحه آن جلوگیری نمایند. اگر چه صفحه شیشه‌ای اجاق گازهای رومیزی نشکن بوده و در برابر ضربه و حرارت‌های بالا بسیار مقاوم هستند. اما در برابر شوک حرارتی یعنی گرم و سرد شدن آنی، آسیب‌پذیر بوده و امکان شکستن آن‌ها بسیار زیاد است. از آنجایی که عموما صفحات شیشه‌ای گازهای رومیزی گران‌قیمت هستند، نصب آن نیز امری تخصصی است. بهتر است در حفظ و نگهداری آن دقت بیشتری داشته باشید.

5. به هنگام نصب اجاق گاز شعله‌ها را تنظیم نمایید

امروزه در اغلب محصولات تولید شده به دلیل طراحی دقیقی که صورت می‌گیرد دیگر مانند گذشته نیازی به تنظیم شعله اجاق گاز وجود ندارد. اما بعضا ممکن است به دلیل نوسانات فشار گاز در بعضی مناطق، این مشکل وجود داشته باشد. بدیهی است که اگر شعله‌ اجاق گازی تنظیم نشده باشد، ایراداتی مانند زیاد بودن یا ضعیف شدن شعله اجاق گاز، احتراق ناسالم و نادرست شعله، متمایل بودن شعله و … به وجود خواهد آمد.

سوالات متداول
Need Help?
Call Now Button