تعمیرات یخچال

تعمیرات  یخچال

لوازم خانگی تعمیر لوازم خانگی چگونه یک یخچال را تعمیر کنیم؟

تعمیر یخچال در مورد تعمیر یخچال چه میدانید یخچال یکی از معدود وسایلی است که در خانه شما به طور مداوم در روز یا شب کار می کند و غذای شما را سرد نگه می دارد. اگر در نظر بگیرید که یک یخچال چقدر باید کار کند، در واقع بسیار شگفت انگیز است که آنها به ندرت خراب می شوند. در موارد نادری که یخچال شما از کار می افتد، ممکن است با هزینه تعمیرات بالا و هزینه جایگزینی تمام مواد غذایی از دست رفته مواجه شوید.

نترس! این مقاله اینجاست تا هر آنچه را که باید در مورد تعمیر یخچال فریزر خود بدانید را به شما بگوید. شاید تعجب کنید که بدانید تعمیرات در واقع بسیار آسان است و فقط به دانش کمی در مورد دستگاه و کمی صبر نیاز دارد. بیایید با برخی از اطلاعات اولیه شروع کنیم. یخچال و فریزر از دو جزء اصلی تشکیل شده است: کویل کندانسور و کویل اواپراتور. یک خنک کننده مایع توسط یک کمپرسور و یک موتور از طریق این سیم پیچ ها به گردش در می آید. مایع مبرد در کندانسور خنک می شود. سپس به سمت اواپراتور جریان می یابد. در اواپراتور، هوای دستگاه با تماس با سیم پیچ پر از مایع خنک می شود. کندانسور یخچال یا فریزر سیم پیچ بیرونی دستگاه است. اواپراتور سیم پیچ در داخل است. مایع خنک کننده توسط یک کمپرسور در سیستم به گردش در می آید. اکثر یخچال ها و فریزرها بدون یخ زدگی هستند. در این نوع یونیت، یک بخاری به طور خودکار توسط تایمر روشن می شود تا یخ زدگی داخل دستگاه ذوب شود. یخ زدگی توسط بخاری در چندین نقطه مختلف در واحد ذوب می شود که از سردترین و یخ زده ترین مناطق شروع می شود. هنگامی که یخ به طور کامل ذوب شد، ترموستات به طور خودکار به چرخه خنک کننده تغییر می کند تا دمای انجماد استاندارد را حفظ کند. از آنجایی که این فرآیند به صورت خودکار انجام می شود، یخ زدگی در داخل جعبه ایجاد نمی شود. سیستم کمپرسور واحد، که مایع خنک کننده را از طریق سیستم سیم پیچ وارد می کند، توسط یک موتور از نوع خازن هدایت می شود. دیگر بخش‌های اساسی سیستم خنک‌کننده/یخ‌زدایی شامل کلیدها، ترموستات‌ها، بخاری‌ها، کندانسورها و فن‌ها هستند. فردی که خودتان این کار را انجام می دهید می تواند بسیاری از این اجزای یخچال را آزمایش و جایگزین کند. با این حال، همانطور که بعدا توضیح داده شد، استثناهایی وجود دارد که بهتر است به یک تعمیرکار حرفه ای واگذار شود. احتیاط: قبل از انجام هر کاری بر روی یخچال یا فریزر، مطمئن شوید که از برق جدا شده است. پس از جدا کردن دستگاه، بررسی کنید که آیا موتور/کمپرسور خازن دارد یا خیر. این قطعه در یک محفظه در بالای موتور قرار دارد. خازن ها برق را حتی زمانی که برق دستگاه قطع است ذخیره می کنند. قبل از انجام هر کاری بر روی یخچال یا فریزر نوع خازن، باید خازن را تخلیه کنید، در غیر این صورت ممکن است شوک شدیدی دریافت کنید

 

فهرست تخلیه یک خازن

سرویس درب یخچال

سرویس لولای درب

سرویس قطعات داخلی

سرویس تایمر یخ زدایی

تخلیه یک خازن برای تخلیه خازن:

مرحله 1: یخچال یا فریزر را از برق بکشید.

مرحله 2: برای دسترسی به خازن، پانل سرویس را در قسمت پشتی دستگاه یا پانل سرویس در جلوی واحد زیر درب بردارید. همانطور که بعداً برای جداسازی توضیح داده شد. خازن در محفظه ای در بالای واحد موتور/کمپرسور قرار دارد. شبیه یک باتری سلول خشک بزرگ است.

مرحله 3: برای تخلیه خازن، از یک مقاومت 2000 اهم و 2 وات استفاده کنید — یک واحد سیم ارزان قیمت که در اکثر فروشگاه های لوازم برق موجود است. پروب های مقاومت را به پایانه های خازن ببندید. این خازن را تخلیه می کند. اگر خازن دارای سه پایه ترمینال است، مقاومت را به یک ترمینال بیرونی و ترمینال مرکزی و سپس به ترمینال خارجی دیگر و ترمینال مرکزی وصل کنید. پس از تخلیه خازن، می توانید به تعمیرات ادامه دهید. جداسازی یخچال اجزای کنترل یخچال معمولاً در قسمت بالایی یا بالای دستگاه قرار دارند. موتور، کمپرسور، کویل کندانسور و فن کندانسور در قسمت پایینی قرار دارند. برای دسترسی به اجزای بخش بالایی دستگاه، پیچ های نگهدارنده را بردارید یا گیره هایی را که پانل های پلاستیکی یا فلزی را روی قطعات نگه می دارند، باز کنید. این بست ها ممکن است با برش یا قالب گیری پنهان شوند. در این حالت، با یک چاقوی بتونه با تیغه سفت، برش یا قالب را جدا کنید. کنترل های بیرون زده نیز ممکن است به عنوان نگهدارنده برای بخش های مختلف پانل عمل کنند. در اکثر یخچال ها، قفسه ها را می توان جدا کرد تا امکان دسترسی به برخی از پانل ها فراهم شود.

تعداد زیادی از مشکلات یخچال می تواند ناشی از باز و بسته شدن ساده درب باشد.

از دمای نامناسب گرفته تا یخ زدگی فراوان، تعمیر و نگهداری درب می تواند تمام مشکلات شما را حل کند. برای آشنایی با نحوه سرویس درب یخچال، به قسمت بعدی بروید. نمودار عیب یابی یخچال دلایل زیادی وجود دارد که چرا یخچال یا فریزر ممکن است خراب شود. برای راهنمای کامل مشکلات یخچال و دلایل احتمالی، اینجا را کلیک کنید. سرویس درب یخچال اگر متوجه شدید که کمپرسور یخچال شما دائماً کار می کند – اتلاف انرژی و کاهش عمر دستگاه شما – ممکن است به دلیل مشکلات درب باشد. در حالت ایده‌آل، آب و هوای داخل یخچال هرگز خراب نمی‌شود و واحد می‌تواند دمای ثابتی را در تمام مدت حفظ کند. البته باید در روز چند بار در یخچال خود را باز کنیم. در اینجا چند نکته برای حفظ عملکرد صحیح درب ها و دور نگه داشتن هوای گرم از غذا آورده شده است. سرویس واشر درب هنگامی که واشر یخچال (معمولاً یک مهر و موم لاستیکی در اطراف در) سفت یا ترک می خورد، درزگیر آن شکسته می شود و راندمان دستگاه به شدت کاهش می یابد. واشر درب را با قرار دادن یک اسکناس بین واشر و درب و بستن درب برای نشتی تست کنید. صورتحساب را بیرون بکشید. اگر مقداری مقاومت نشان دهد، احتمال اینکه واشر به درستی جا بیفتد وجود دارد. اگر صورتحساب درست بیرون بیاید یا بیفتد، واشر معیوب است و باید تعویض شود. واشر را در چندین مکان اطراف درب تست کنید. قبل از تعویض واشر، لولاهای در را از نظر نشتی بررسی کنید. برای تعویض واشر: مرحله 1: یک واشر بخرید که مخصوص مدل یخچال شما ساخته شده است. واشرهای به اصطلاح مناسب همه ممکن است بعد از مد مناسب باشند، اما تطبیق آنها با پیکربندی درب می تواند کار سختی باشد. اگر در مورد شماره مدل یخچال خود مطمئن نیستید، بخش کوچکی از واشر را ببرید و نمونه را برای مطابقت به یک فروشنده لوازم خانگی ببرید. اگر واشر باید سفارش داده شود، می‌توانید قسمت را با سیمان لاستیکی برای تعمیر مجدد به شکاف بچسبانید تا زمانی که واشر جدید وارد شود. مرحله 2: بگذارید واشر جدید حدود 24 ساعت در اتاقی با یخچال بماند تا به دما و رطوبت مناسب برسد، یا واشر را در آب گرم خیس کنید تا درست شود. انعطاف پذیر است. مرحله 3: شروع به برداشتن واشر قدیمی کنید. واشرهای درب توسط پیچ ها، گیره ها یا چسب ها نگه داشته می شوند و واشر ممکن است دارای یک نوار نگهدارنده باشد که به شکل دهی آن کمک می کند و زبانه یا راهنمای اتصال را فراهم می کند. در برخی از واحدها، واشر ممکن است توسط لبه پانل در در جای خود نگه داشته شود. پانل با گیره های فشار فولادی فنری، پیچ و مهره یا پیچ بسته می شود. برای جدا کردن واشر، بست هایی که آن را نگه می دارند بردارید و هر گونه نوار نگهدارنده را بردارید. یا بست های نگهدارنده پانل در را بردارید. مرحله 4: هر بار برداشتن بست ها را از یک طرف در به پایان برسانید. تمام پانل در را جدا نکنید. اگر واشر توسط گیره های فنری نگه داشته می شود، مراقب باشید که خیلی محکم روی گیره ها فرو نروید. آنها تحت تنش هستند و می توانند از پایه های خود خارج شوند. اگر واشر توسط چسب نگه داشته شده است، آن را با یک چاقوی بتونه جدا کنید. مرحله 5: هنگامی که واشر قدیمی خاموش است، محل نصب را با مواد شوینده خانگی ملایم و آب تمیز کنید. چسب سرسخت را با الکل های معدنی و پشم فولادی خوب جدا کنید و سپس با مواد شوینده/آب شستشو دهید.

 

پاکسازی پورت های تخلیه
دریچه های تخلیه در امتداد پایین هر دو بخش فریزر و یخچال واحد قرار دارند. این سوراخ ها می توانند با زباله یا یخ مسدود شوند و در هنگام یخ زدایی دستگاه مشکل زهکشی ایجاد کنند. برای پاک کردن پورت ها، از یک سیم کوتاه استفاده کنید که متناسب با سوراخ ها باشد. از خلال دندان استفاده نکنید، زیرا ممکن است چوب در درگاه شکسته و گیر کند. در برخی از یخچال ها، درگاه های تخلیه در نزدیکی بخاری یخ زدایی در کویل های اواپراتور قرار دارند. برای تمیز کردن این نوع واحد نیاز به جداسازی زیادی است. اگر یخچال یا فریزر از این نوع است، بهتر است با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید تا پورت ها را تمیز کنید.

در برخی از محفظه های فریزر، زهکش در زیر محفظه فریزر قرار دارد و به شکل یک لنگه کفش است. این نوع زهکش را معمولاً می توان پیچ کرد تا محل تخلیه تمیز شود.

سرویس شیلنگ تخلیه و تشت
فن کندانسور در زیر یخچال قرار دارد. در طول چرخه یخ زدایی، آب ممکن است از طریق یک شلنگ کوچک به داخل ظرف تخلیه برود و به طور طبیعی تبخیر شود. در برخی از یخچال ها، شلنگ تخلیه به جای فلز، لاستیکی است. این نوع شلنگ ممکن است ترک خورده و باعث نشتی شود. شلنگ را بررسی کنید. اگر آسیب دیده است، آن را با یک نوع جدید از همان نوع جایگزین کنید. اگر آب را روی زمین مشاهده کردید، ممکن است تشت تخلیه بر روی پایه های آن قرار گرفته باشد یا تشتک ترک خورده یا زنگ زده باشد. برای از بین بردن نشتی، ظرف را دوباره تراز کنید یا آن را تعویض کنید.

سرویس یخ ساز
فریزرهای دارای یخ ساز اتوماتیک گاهی اوقات بد کار می کنند زیرا صافی دریچه ورودی آب که آب را به یخ ساز تغذیه می کند مسدود می شود. برای رفع این مشکل، دستگاه را از برق بکشید و جریان آب را قطع کنید. خط آب را از جایی که وارد شیر می شود – معمولاً در لبه پایینی دستگاه جدا کنید. صافی سیم را پیدا کنید و آن را بردارید. صافی را با یک برس سفت و با استفاده از مواد شوینده خانگی ملایم تمیز کنید. کامپوننت را دوباره به صورت معکوس مونتاژ کنید.

سرویس نشتی مبرد
نشت مایع خنک کننده با بوی تند آنها قابل شناسایی است. برای تعمیر نشتی مایع خنک کننده کاری نمی توانید انجام دهید جز اینکه با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.

سرویس موتور/کمپرسور
کمپرسور و موتور یخچال یا فریزر در یک واحد مهر و موم شده قرار دارند. اگر مشکل را در هر یک از این اجزا ردیابی کردید، سعی نکنید خودتان دستگاه را تعمیر کنید. با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید.

همانطور که مشاهده کردید، برخی از مشکلات رایج یخچال (مانند واشرهای معیوب) را می توان به راحتی در خانه تعمیر کرد، در حالی که برخی دیگر (مانند موتور یا کمپرسور) فراتر از توان یک صنعتگر معمولی است. اکنون می‌دانید که چگونه تعمیرات کوچک را انجام دهید، و همچنین زمانی که مسابقه خود را ملاقات کردید.

Need Help?
Call Now Button